Niedługo Andrzejki

Kochani, przypominamy, że zbliżają się Andrzejki!  🙂

Jest to jedna z najweselszych polskich tradycji, obchodzona w wieczór z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja. Warto zapoznać z nią nasze dzieci, zachęcamy więc gorąco Rodziców do zorganizowania Andrzejkowej mini-zabawy. Wieczór magicznych wróżb na pewno znajdzie amatorów nie tylko wśród fanów Harry’ego Potter’a!

Wieczór Andrzejkowy to ostatnia okazja do hucznej zabawy przed adwentem. W dawnych czasach chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, ponieważ wróżono w tajemnicy, głównie w sprawach sercowych.

Do dziś najpopularniejszą tradycją Andrzejkową jest lanie przez dziurkę od klucza, na zimną wodę, gorącego wosku. Zastygły kształt oglądamy przy płomieniu świecy i zgadujemy, co wróży nam cień woskowej figurki, rzucany na ścianę. Jeśli nie macie odpowiedniego klucza, można go wyciąć z kartonu, lub np. uformować ze zgniecionej folii aluminiowej.

Pomysły na inne konkursy i zabawy można znaleźć m. in. tutaj. Pamiętajcie, że wróżby z użyciem gorącego wosku wymagają pomocy osób dorosłych.

Miłej (i bezpiecznej) zabawy!

polska szkoła na balham andrzejki (1)