1 Marca – święto pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

1 marca po raz siódmy w  Polsce, w całym kraju organizowane były różne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. To Żołnierze nazywani „Wyklętymi”, którzy nie poddali się i nie złożyli broni. To Żołnierze, którzy za cenę swojego życia walczyli o to, by Polska była niepodległa i polska.

Nasza szkoła także PAMIĘTAŁA!

Dnia 4 marca klasy: VI – XII uczestniczyły w godzinnej prezentacji o Żołnierzach Wyklętych przygotowanej przez pana Mariusza Zawadzkiego, lidera Stowarzyszenia Patriotycznego „Ogniwo”.

Spotkanie rozpoczęły dziewczynki z klasy ósmej, Isabelle i Martyna, które na instrumentach cudownie odegrały Rotę. Po krótkim powitaniu głos zabrał nasz gość, Pan Mariusz Zawadzki,  który opowiedział nam:  kim byli Żołnierze Wyklęci, z kim walczyli i dlaczego. Wytłumaczył  także, dlatego nazywani są „Wyklętymi”. Przedstawił i omówił  kilka zdjęć – wybrane sylwetki Żołnierzy Wyklętych.  Odpowiadał także na pytania.

Na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy piękna piosenkę Jana Pietrzaka „Jest takie miejsce, taki kraj”.  Klasa siódma wraz ze swoją nauczycielką panią Beatą Krawczyk  była ogromnym wsparciem wokalnym dla wszystkich słuchaczy.

Niechaj „Żołnierze Wyklęci” żyją w naszej pamięci! Niechaj są wzorem bohaterstwa i wielkiego patriotyzmu!  Mówmy o nich i dbajmy o ich pamięć!

IMG_08701_resized_20170305_094822043 IMG_08711_resized_20170305_093732018